Brykiet do kominka - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Dyskusje o tym, czy stosować brykiet, czy drzewo do palenia w kominku, są zwykle bardzo emocjonalne.

Jedyne argumenty, jakie tam padają, zaczynają się od słów „moim zdaniem”. Taka konstrukcja na pewno nie jest dowodem na przewagę którejkolwiek opinii, natomiast praktyka niekoniecznie ułatwia rozpoznanie problemu. Pewne jest, że przynajmniej niektóre typy brykietu mogą być z powodzeniem używane do palenia w kominkach. Należałoby więc zapytać nie o to, czy można to robić, tylko jak wybrać brykiet. A tutaj kryteria są w zasadzie dość proste.

Polecane wkłady i piece kominkowe

Tak dla brykietu do kominków

Warto na początek ustalić fakty. Przede wszystkim kominki swoją konstrukcją w żaden sposób nie są przystosowane do palenia wyłącznie drewnem. Należy też zaznaczyć, że nawet gdyby tak było, to trzeba by wprowadzić zapewne dokładniejszy podział, ponieważ czysty brykiet drzewny od drewna, z którego powstał, prawie nie różni się wartością opałową. Fakt, że w ogóle toczy się dyskusja nad tym, czy dopuszczać do palenia brykietem, wynika z olbrzymiej różnorodności tej grupy produktów.

Jaki brykiet do kominka najlepszy?

Kryteria „jakości” mogą być bardzo różne, można więc zlekceważyć analizę wszystkim możliwych podziałów i skupić się na konkretnych problemach, jakie trzeba rozwiązać przy podejmowaniu decyzji o zakupie brykietu do kominka.

  • Z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem jest czysty brykiet węglowy. Powstaje on wyłącznie ze sprasowanych zrębków, wiórów lub trocin, czyli z technicznego punktu widzenia nie różni się wcale od drewna. Inny może być czas spalania brykietu w porównaniu do polana litego drewna, ponieważ oba te paliwa różnią się spoistością, natomiast nie przekłada się to na wartość energetyczną i szczapa o masie kilograma będzie miała tę samą wartość energetyczną, co kilogram brykietu, o ile będą z tego samego drewna o zbliżonej wilgotności.
  • Brykiet do kominka należy chronić przed wilgocią. Znacznie szybciej niż drewno chłonie on wilgoć, a ta spowalnia proces spalania i sprawia, że bloki brykietu łatwo się rozpadają. Najlepiej znaleźć właściwe miejsce do przechowywania paliwa, natomiast brykiet zabezpieczony grubszą folią może być przechowywany nawet w pokoju, byle tylko nie miał kontaktu z dużą ilością wilgoci.
  • Brykiety z płyt MDF czy innych materiałów mogą teoretycznie wydawać się kuszącym rozwiązaniem. Nawet stosunkowo niewielki udział klejów czy innych substancji na bazie lotnych rozpuszczalników sprawi, że blok brykietu będzie się łatwiej zapalał i zyska nieco wartości energetycznej, choć akurat ta zmiana będzie niewielka. Problemem jest natomiast fakt, że takie lotne związki są nieobojętne dla zdrowia i nie chodzi tylko o to, że mogą wydostawać się (choć w śladowych ilościach) do pomieszczenia, ale znacząco obniżają one jakość powietrza za kominem. Z ekologicznego i zdrowotnego punktu widzenia brykiety tego typu są zdecydowanie niewskazane, nawet jeśli ekonomia podpowiada, że nie są złym rozwiązaniem. A czy brykiet torfowy nadaje się do kominka? Teoretycznie tak, natomiast tu znów pojawia się kwestia ewentualnych zanieczyszczeń – tym razem pochodzenia naturalne. Podobnie jak kleje i rozpuszczalniki mogą one bardzo zanieczyszczać ciąg kominowy, a nie pozwalają na uzyskanie znaczącej przewagi w wartości opałowej.

Idealny brykiet do kominka

Odrobina zanieczyszczeń w brykiecie zasadniczo nie będzie dużym problemem. Jednak idealnym paliwem byłby brykiet drzewny, przy czym dobrze byłoby wiedzieć, z jakiego drewna powstał, ponieważ nie wszystkie gatunki mają tę samą wartość opałową. Jeśli chodzi o wielkość drobin, to nie powinny one być zbyt małe, ponieważ wówczas mogą się dopalać już w ciągu kominowym. Zrębki wydają się materiałem najlepszym, natomiast tutaj w grę wchodzi już tak wiele zmiennych, że pierwsze wrażenie niekoniecznie jest słuszne, a wiarygodnych badań na większą skalę się nie przeprowadza, choćby dlatego, że różnice między partiami brykietu mogą być większe niż między różnymi jego typami.

Zdecydowanie należy unikać palenia brykietem z przetworzonego drewna czy płyt meblowych – zysk energetyczny jest niewielki, a wpływ na jakość powietrza – według różnych źródeł – albo potencjalnie niekorzystny, albo skrajnie destruktywny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.